Велетенськими кроками до рекордних надоїв - AБМ
Назад

Велетенськими кроками до рекордних надоїв

Як і багато інших сучасних господарств в Україні, ТОВ «Велетень» було створене на базі колгоспу. Це трапилося у 1999 році, коли майже кожна галузь економіки країни перебувала у скрутному становищі. У спадок від колгоспу, що вже практично збанкрутів, керівництву дістався суцільний безлад: заробітна плата співробітникам не виплачувалася на той момент вже майже 4 роки, на деяких фермах підприємства (тоді воно об’єднувало 8 тваринницьких господарств) корови на рік давали лише 2000 л молока. Попри такий стан справ, думки поздавати корів на м’ясокомбінат не виникало. Керівництво господарства почало вивчати досвід передових підприємств, впроваджувати нові технології, навчати співробітників та наводити порядок у фінансах компанії. Що з цього вийшло Kurkul.com розповідають Валентина Шпак, зоотехнік ТОВ «Велетень», і Анатолій Тітов, директор господарства.

Анатолій Тітов: Я абсолютно впевнений, якщо господарство отримує річний надій 10-12 тис. літрів молока на корову, воно де-факто не може бути збитковим. Навіть у найгірші часи молочна ферма не була збитковою. Отже, мені не зрозуміла розтиражована ЗМІ теза про «збитковість молочної галузі». Як на мене, вона надумана і не має під собою жодного економічного підґрунтя. Найважливішою умовою прибутковості ферми є виробничі показники при оптимальних витратах. А ось якими будуть ці витрати кожен фермер вирішує для себе особисто. Рентабельність «Велетня» — приблизно 40%.

Сьогодні наше господарство — це сучасне багатогалузеве с/г підприємство з розвиненою інфраструктурою та високими показниками як у рослинницькій, так і у тваринницькій галузях. Поголів’я ВРХ на підприємстві наразі становить 2200 голів, з них 900 дійних корів. Загалом у «Велетні» працюють 200 робітників. Основними покупцями нашого молока є два великі підприємства: Новгород-Сіверський сирзавод на Чернігівщині та «Бель Шостка Україна» на Сумщині.

Kurkul.com: Щоб мати успіхи у тваринницькій галузі, насамперед треба мати потужну базу у рослинництві. Яка вона у «Велетні»?

Анатолій Тітов: Земельний банк підприємства складає 8 тис. га орної землі. Рослинництво у загальному обсязі виробничої діяльності ТОВ «Велетень» займає 70%. Показники врожайності по деяких культурах наступні: озима пшениця — 70 ц/га, кукурудза на зерно — 100 ц/га, соняшник — 40 ц/га, ріпак — 35-40 ц/га. Завдяки цим виробничим показникам ми потребу тваринництва задовольняємо на 100%, крім шротів.

Валентина Шпак: На корм тваринам ми вирощуємо кукурудзу, люцерну, вико-овес, сою, горох. Соняшниковий шрот купуємо. Залежно від планів щодо поголів’я та ситуації на ринку намагаємося робити максимально точні фінансові розрахунки та планування. Адже без економічної стратегії бути успішним сучасне фермерське господарство просто не може. Наприклад, минулого року при слабкому врожаю кукурудзи було доцільно залишити частину врожаю власної пшениці на корм, і ми це робили. А тепер при такій ціні на білкові складові корму ми залишили 500 т гороху. Решту продаємо.

Kurkul.com: Чим будуть ласувати корови «Велетня» найближчим часом?

Валентина Шпак: Щоб здоров’я наших корів дозволяло отримувати гарні надої, ми ретельно складаємо їхній раціон. Маленьких телят до 3 місяців годуємо тільки готовим комбікормом і випоюємо молоком до 45 днів по 8 літрів на добу. Для того, щоб генетичний потенціал голштинської породи ВРХ, з якою ми працюємо тут, у «Велетні», реалізовувався максимально, надважливо забезпечувати тварин якісним кормом. У складі раціону дійних корів концентровані корми займають 46%.

Валентина Шпак, зоотехнік ТОВ «Велетень»

Складаючи раціон, звісно, треба відштовхуватися також і від наявного бюджету. Мабуть, це найскладніше у молочному тваринництві — знайти оптимальний баланс між потребами та наявними ресурсами. Але в це треба занурюватися максимально глибоко, щоб утримувати високі виробничі показники. Адже в цій галузі про стабільність можна лише мріяти.

Наведу приклад. У 2020 році ми кормили тварин новим урожаєм власної сої вже 10 вересня. Цьогоріч через погодні умови жнива цієї пізньої культури затримуються. Тому ми були вимушені купити соєвий шрот за 19800 грн/т, ріпаковий шрот теж подорожчав: з 7200 грн/т до 9500 грн/т.

Kurkul.com: Скільки потрібно земельної площі для забезпечення кормом ваших тварин?

Валентина Шпак: Буде земля — ферма буде жити. Це аксіома. З тим поголів’ям, що в нас є наразі, ми потребуємо мінімум 2 тис. гектарів землі. Виключно, щоб задовольнити потреби тваринницького напряму і не бути залежними від цінових американських гірок на ринку кормів.

Ми — тваринники, ми піклуємося про стан та якість землі. У нас є сівозміни. І ми, як ніхто, зацікавлені у родючості землі. Ми ніколи не будемо виснажувати та псувати землю, засіваючи її по 10 років тільки кукурудзою або соняшником. Якщо мета господарства — лише прибуток із землі, то засівати не найприбутковіші горох чи пшеницю воно не буде. Деяким компаніям все одно що відбувається з ґрунтами.

Kurkul.com: Важливість силосу для годівлі молочних порід ВРХ важко переоцінити. Які об’єми ви закладаєте?

Валентина Шпак: Цьогоріч під силосну кукурудзу у нас було відведено 302 га. Як результат, ми заклали 12,5 тис. тонн силосу. Ще ми закладаємо сінаж. Під монокорм відведено 300 га нашого зембанку. Плюс ще 100 га маємо з люцерною для сінажу та сіна. Ротації сівозміни залежать не тільки від її спеціалізації та наявних агротехнічних інструментів, але багато у чому і від ринкових показників. Якщо попереднього року була дорогою кукурудза, то у поточному дорогою може бути пшениця. Великий плюс, що тут є власний гній. На території ферми розташований кагат, де все перемішується, і добриво йде на поля вже з власним гноєм.

Цьогоріч ми спробували новий консервант — StabioSIL® виробництва компанії «АБМ-Трейд» — наших багаторічних партнерів.

Василь Стрижиус, експерт з ветеринарії за напрямом ВРХ компанії «АБМ-Трейд»:

На підприємстві переважна більшість процесів працює, як годинник. Вважаю, що секрет високих показників надоїв — у чіткому менеджменті та контролі важливих процесів. Вони завжди контролюють якість змішування корму, постійно перевіряють комбікорм, що йде на годівлю. Тільки-но виникає якесь питання, одразу ветлікар чи технолог підприємства зв’язується зі мною, я негайно приїжджаю, і ми разом починаємо розбиратися. Без сумніву, ТОВ «Велетень» — найвимогливіший наш клієнт. Вони самі розвиваються та вдосконалюються, тим самим спонукаючи нас постійно поліпшувати продукцію, сервіс, знаходити інноваційні рішення.

Василь Стрижиус, експерт з ветеринарії за напрямом ВРХ компанії «АБМ-Трейд»

А щодо StabioSIL®, то це — силосний інокулянт, створений на основі живих культур корисних бактерій. Завдяки їм ферментація корму відбувається правильно та швидко, підсилюючи мікрофлору рослин молочнокислими бактеріями. Дія нашого біоконсерванта направлена на зберігання якості зеленої маси. Препарат додається в аплікатор на комбайн. І коли відбувається процес скошування маси, StabioSIL® змішується з нею. Достатньо 1 г високоякісного інокулянта на тонну силосу. Біохімія подальшого процесу дуже проста: прості цукри і вуглеводи перетворюються у молочну кислоту, що не дає розвиватися патогенній мікрофлорі. Так зберігається якість силосу.

Читати далі на Kurkul.com

Автор: Анна Клочко, Kurkul.com, 2021 р.